درگیری در اتیوپی استراتژیک زنگ هشدار جهانی را به صدا در می آورد

درگیری نظامی در شمال اتیوپی ترس از بی ثباتی خطرناک و یک بحران بزرگ انسانی را در شاخ آفریقا ، یکی از استراتژیک ترین مناطق جهان افزایش داده است.

همچنین خطرات احتمالی پس از سرنگونی رژیم های سرکوبگر در کشورهای متنوع قومی را مورد تأکید قرار داده و نشان می دهد که چگونه برندگان جایزه صلح نوبل می توانند به سرعت درخشش خود را هنگام وقوع واقعیت از دست بدهند.

ابی احمد ، نخست وزیر اتیوپی ، جوانترین رهبر آفریقا در سن 44 سالگی ، شنبه گذشته اعلام کرد که نیروهای فدرال پس از سه هفته جنگ که گفته می شود هزاران نفر در آن جان خود را از دست داده اند ، Mekelle پایتخت منطقه شورشی Tigrayan را تصرف کردند. وی گفت که این کارزار به پایان رسیده و نیروهایش در جستجوی رهبران Tigrayan بودند.

اما تحلیلگران بر این باورند که درگیری ممکن است خیلی پایان نیافته باشد و ارتش او هنوز می تواند در یک درگیری طولانی پارتیزانی در یک منطقه کوهستانی علیه یک دشمن نیرومند غرق شود. رهبر دبیرسیای ، دبرتسیون گبرمیکل ، قول جنگ داد و گفت که هنوز در درگیری در نزدیکی مکله ، یک شهر 500000 نفری وجود دارد.

اتیوپی در حال حاضر یکی از بزرگترین میزبانان آوارگان در آفریقا است ، اما جنگ Tigray بیش از 43000 نفر را به همسایگی سودان فرار داده است. سازمان ملل متحد معتقد است که این تعداد می تواند به 200000 نفر برسد و در مورد یک وضعیت اضطراری بزرگ هشدار می دهد. همه گیر COVID-19 در حال بدتر شدن شرایط برای پناهندگان است.

چرا جنگ داخلی در اتیوپی اینقدر خطرناک است؟

منتقدان می گویند اقدام ابی عجولانه و سنگین است و خطر آتش سوزی خطرناکی را به وجود می آورد که می تواند نه تنها تمامیت اتیوپی ، دومین کشور پرجمعیت آفریقا را تهدید کند ، بلکه بی ثباتی را در مناطق وسیعی از این قاره به وجود می آورد. آنها می گویند این نوبل را که فقط سال گذشته برنده شد لکه دار می کند.

علی رغم حواس پرتی های همه گیر جهانی ویروس کرونا و پیامدهای آشفته انتخابات ایالات متحده ، این درگیری باعث نگرانی عمیق سازمان ملل و قدرتهای جهانی از جمله ایالات متحده ، اتحادیه اروپا و انگلیس شده است.

اتیوپی ، که دو برابر فرانسه است ، با سابقه چشمگیر فرهنگی ، یکی از قدیمی ترین ملت های جهان است. این افتخار دارد که یکی از دو کشور آفریقایی است که در “تقلا برای آفریقا” استعمار نکرده است. مسیحیت ارتدکس آن ، برخلاف بیشتر قاره ، جایی که ایمان توسط مبلغان استعمار وارد می شد ، از قرن 4 میلادی آغاز شد.

با این حال ، اتیوپی نیز بسیار متنوع است ، با 10 منطقه مجزا و 80 گروه قومی با زبان و فرهنگ خاص خود. این یک تاریخ مدرن بسیار خشن است.

کارشناسان و دیپلمات ها می ترسند که درگیری ها در Tigray بتواند نیروهای گریز از مرکز را آزاد کند زیرا مناطق دیگر تلاش می کنند آزاد شوند. چندین مورد خونریزی جدی قومی اخیراً در مناطق دیگر رخ داده است. اگر اتیوپی از هم دور شود یا به جنگ داخلی بیندازد ، می تواند “سیاهچاله ای” ایجاد کند که همسایگان ناپایدار را به خود جلب می کند.

درگیری علیه حاکمان قبلی اتیوپی

درگیری در تیگرای ، ابی ، اصلاح طلب نوگرا که دو سال پیش نخست وزیر شد ، را در برابر حاکمان قبلی جبهه آزادی بخش مردم تگرایا (TPLF) قرار می دهد ، جنگی که برای سرنگونی رژیم وحشی مارکسیست در سال 1991 هدایت جنگ را بر عهده داشت.

برای سه دهه بعد ، آنها علی رغم نمایندگی فقط 6 درصد از جمعیت 115 میلیون نفری ، بر قدرت تسلط داشتند و تحول چشمگیری در اقتصاد به وجود آوردند و از بالاترین نرخ رشد دو دهه در جهان برخوردار بودند.

اما حکومت آنها به طرز وحشیانه ای سرکوبگرانه بود و مخالفت های فزاینده ای را از سوی گروه های قومی بزرگتر برانگیخت و منجر به انتصاب ابی ، افسر سابق اطلاعات ارتش ، که از بزرگترین گروه ، اورومو است ، شد.

ابی برای موجی از اصلاحات و آزادسازی ، از جمله آزاد سازی هزاران زندانی سیاسی و صلح با اریتره پس از دو دهه خصومت ، به جرم و مجادله پرداخت. وی سال گذشته برنده جایزه نوبل شد. اما مانند سایر مناطق جهان ، سه دهه سرکوب وی ، جن را از بطری مطالبات منطقه ای برای دستیابی به قدرت بیشتر خارج کرد.

خشونت بین جامعه ، تلاش برای کودتا

تیگرایان او را به تبعیض غیرمنصفانه علیه آنها و تلاش برای تمرکز قدرت در مرکز متهم کرد. ابی که از کودتا و سو attempt قصد جان سالم به در برد ، رهبران مخالف را برای مبارزه با چالش های حاکمیت خود زندانی کرده است و از زمان به قدرت رسیدن صدها نفر در خشونت های بین جامعه یا درگیری با پلیس کشته شده اند.

ابی در 4 نوامبر پس از حمله TPLF به یک پایگاه مهم نظامی حمله خود را به Tigray آغاز کرد. آنها پیش از این انتخابات را برخلاف دولت آدیس برگزار کرده بودند که به دلیل COVID-19 نظرسنجی های ملی را به تعویق انداخت.

منتقدان ابی را به تلاش برای تبدیل شدن به یك حاكم اقتدارگرا دیگر متهم می كنند تا فلسفه قدرت متمركز خود را از طریق تنوع ، به جای خودمختاری منطقه ای ، “معقول” بداند.

برخی از کارشناسان معتقدند که خطرات اتیوپی با الگو گرفتن از یوگسلاوی ، جایی که مرگ جوسیپ تیتو دیکتاتور کمونیست منجر به تجزیه کشور در مجموعه ای از جنگ های خونین قومی در دهه 1990 شد.

هرج و مرج و درگیری همچنین به دنبال برکناری دیکتاتورهای وحشی در غرب توسط لیبی و عراق ، با برنامه ریزی اندکی برای نتایج پس از آن ، رخ داد.

چرا شاخ آفریقا اینقدر استراتژیک است؟

اتیوپی در منطقه ای بسیار ناپایدار واقع شده است و یکی از مهمترین گره های سیاست خارجی ایالات متحده بوده است.

با این حال ، ممکن است لازم باشد رئیس جمهور منتخب ایالات متحده پس از خشم دونالد ترامپ ، آدیس را در ماه اکتبر با پیشنهاد قاهره برای “منفجر کردن” سد عظیم جدید ساخته شده توسط اتیوپی در رود نیل آبی ، یک پروژه 4 میلیارد دلاری ، انجام دهد. باعث ایجاد تنش در پایین دست مصر و سودان شد.

چین ، ایالات متحده ، امارات متحده عربی ، فرانسه و چندین کشور دیگر پایگاه هایی در شاخ دارند و بر اهمیت آن در سواحل جنوبی دریای سرخ ، در مقابل یمن ، که خود در جنگ داخلی و یک بحران گسترده انسانی قرار دارد ، تأکید می کنند. گزارش شده است که روسیه از یک پایگاه دریایی در شاخ دور است.

این منطقه همچنین به یک جنگ منطقه ای برای نفوذ بین قطر و ترکیه از یک سو و امارات و عربستان از سوی دیگر کشانده شده است.

اتیوپی ، میزبان مقرهای اتحادیه آفریقا (AU) ، با کشورهای سودان ، سودان جنوبی و سومالی همسایه است که همگی بسیار شکننده هستند ، به ویژه کشور دوم که برای چند دهه در حالت نیمه آنارشی بوده است. اتیوپی 4000 سرباز در یک نیروی اتحادیه اروپا دارد که برای حمایت از دولت ضعیف موگادیشو با الشباب اسلامگرا می جنگد.

خلا V در سومالی

اما نیروهای اتیوپی برای پیوستن به حمله ابی عقب کشیده شده اند. تضعیف نیروهای اتحادیه اروپا باعث تقویت شباب می شود که در گذشته چندین حمله به کنیا انجام داده است. همچنین گزارش شده است که ترامپ قصد دارد 700 نیروی ویژه آمریکایی را در ماه های مرگ ریاست جمهوری خود از سومالی برکنار کند.

درگیری Tigray در همسایگی اریتره ، کشوری عمیقا سرکوبگر زاهدی که گاهی اوقات در مقایسه با کره شمالی قرار دارد ، کشیده شده است. ایسیاس افورکی ، رهبر آن ، دشمن قسم خورده TPLF است که منجر به جنگ مرزی بین سالهای 2000 و 1998 شد. به دنبال پیمان صلح ابی با اریتره ، ایسیایی به عنوان متحد نظامی خود علیه تیگری ظاهر شد.

TPLF او را به اعزام نیرو برای حمایت از ابی متهم می کند و این کشور با موشک به سمت آسمارا پایتخت اریتره شلیک کرده است.

طرفداران ابی می گویند وی برای مهار موج عصیان و تجزیه طلبی چاره ای جز مقابله با رهبران تیگری نداشته است ، اما حمله نظامی وی می تواند عواقب غیرقابل کنترل با عواقب ناشی از آن برای منطقه وسیعی از آفریقا و خلیج فارس داشته باشد.