خشونت پلیس جنبش جوانان را در نیجریه جرقه زد

نوع وحشیگری پلیس که به تظاهرات در ایالات متحده دامن زده است باعث ایجاد جنبش اعتراضی جوانان در نیجریه شده است که امواج شوکی را در سراسر کشور آفریقای غربی ایجاد می کند.

“نمی توانم نفس بکشم” آخرین سخنان اریک گارنر بود که در سال 2014 توسط یک افسر پلیس در نیویورک خفه شد. فیلم مرگ وی در شبکه های اجتماعی منتشر شد و جنبش اعتراضی Black Lives Matter را در ایالات متحده برانگیخت. .

متأسفانه ، وحشیگری پلیس که در فیلم مرگ گارنر ثبت شده است ، مختص آمریکا نیست.

نیجریه نفت خیز ، در ماه اکتبر حادثه مشابهی را تجربه کرد ، زمانی که ویدیویی از گروه ویژه ضد سرقت (SARS) ، یک واحد نیروی پلیس ، که ظاهراً کشته شدن یک مرد در ایالت دلتای جنوبی را منتشر کرد ، به یکباره پخش شد.

در عرض چند روز ، تظاهرات هزاران معترض ضد دولتی در شهرهای جنوبی نیجریه ، به ویژه در لاگوس آغاز شد و خواستار انحلال SARS شد.

هشتگ #EndSARS متولد شد و همراه آن یک جنبش اعتراضی و سازمان یافته با دوام و سازمان یافته جوانان بود.

نیروی ویژه پلیس به دلیل بی رحمی خود شهرت داشت.

SARS در سال 1992 برای مقابله با جرایم خشن تاسیس شد اما به تدریج به عنوان یک نیروی فاسد و بی رحمانه شناخته شد که به دلیل رعب و وحشت و اخاذی شهروندان قانون مدار مشهور است.

عفو بین الملل دریافت که SARS “حداقل 82 مورد شکنجه ، بدرفتاری و اعدام فراقانونی” را از ژانویه 2017 تا مه 2020 مرتکب شده است. به طور خاص گفته می شود که SARS جوانان را هدف قرار می دهد ، به ویژه کسانی که ماشین های گران قیمت ، تلفن یا گجت هایی که نیجریه ای ها ادعا می کنند مرتباً باج می گیرند.

“اوسای اوجیغو ، مدیر عفو بین الملل نیجریه ، در ماه ژوئن گفت.

با انتشار فیلم قتل این مرد در ایالت دلتا در ماه اکتبر ، عصبانیت خود از مجازات مصونیت از مجازات سارس فوران کرد.

پلیس در تظاهرات اکتبر حداقل 12 معترض را کشت.

روزهای اعتراض پلیس را وادار به شلیک گاز اشک آور برای متفرق کردن تظاهرکنندگان کرد تا اینکه سرانجام مقامات گفتند که آنها SARS را برچیده و اصلاحات پلیس را برای جابجایی معترضین به اجرا می گذارند.

رئیس جمهور محمدو بوهاری گفت: “انحلال SARS تنها اولین قدم در تعهد ما به اصلاحات گسترده پلیس است.” “ما همچنین اطمینان خواهیم داد که همه افرادی که مسئول سو for رفتار یا اعمال نادرست هستند به محاکمه قضایی منتقل می شوند.”

اما معترضان ، بدون تأیید ، خاطرنشان كردند كه بوهاری از سال 2017 چهار بار قول داده بود كه نیروها را منحل كند بدون آنكه هرگز پیگیری كند.

وقتی مقامات اعلام کردند که SARS با تیم ویژه سلاح ها و تاکتیک ها (SWAT) جایگزین خواهد شد ، ترس از این که بوهاری قارچ گونه عمل کند ، اقدامی که منتقدان آن را بعنوان ترفندی نادیده گرفتند – شبیه نامگذاری جدید این مشکل.

اعتراضات از سر گرفته شد و پس از هفته ها تظاهرات ، پلیس در تاریخ 15 اکتبر به سمت معترضان مسالمت آمیز در دروازه عوارضی لکی لاگوس تیراندازی کرد و در مرگبارترین حادثه از زمان آغاز جنبش اعتراضی حداقل 12 نفر کشته شدند.

این خشونت ها باعث شد جنبش EndSARS اعتراضات خود را خاتمه دهد.

ارتش می گوید “به هر قیمت” از نیجریه دفاع خواهد کرد.

در حالی که EndSARS فعلاً عقب نشینی کرده است ، جنبش اعتراضی چندین موفقیت مهم کسب کرده است.

نخست ، توجه بین الملل را به آنچه سازمان عفو ​​بین الملل “سلطنت وحشتناک مصونیت از مجازات” خوانده است ، جلب کرد.

اوجیغو گفت: “آتش زدن به معترضان صلح آمیز نقض آشکار حقوق مردم در زندگی ، عزت ، آزادی بیان و اجتماعات مسالمت آمیز است.” “این تیراندازیها به وضوح به اعدامهای غیرقانونی منجر می شود.”

به گفته سازمان عفو ​​بین الملل ، اندکی قبل از تیراندازی در دروازه تلفنی لکی ، مقامات دولتی دوربین های امنیتی را برداشته و برق را قطع کردند تا شواهد این تیراندازی ها را پنهان کنند.

بوهاری ، که بین سالهای 1983 و 1985 رئیس دولت بود ، اما از زمان بازگشت به قدرت در انتخابات 2015 ، خود را رئیس جمهور غیرنظامی می نامد ، با نارضایتی شهروندان با شدت زیادی برخورد کرده است.

پنج روز قبل از حادثه لکی ، ارتش بیانیه ای صادر کرد و گفت که “به هر قیمتی از کشور و دموکراسی او دفاع خواهد کرد” و ارتش “آماده حمایت کامل از مقامات مدنی با هر توانایی حفظ قانون و نظم و معامله است.” با هر شرایطی قاطعانه. ” ارتش از افراد درگیر در ناآرامی ها به عنوان “عناصر برانداز و مزاحم” نام برد.

رئیس سازمان ملل خواستار پایان دادن به خشونت پلیس گزارش شده است.

به گفته آماکا آنکو ، رئیس بخش آفریقا در شرکت مشاوره گروه اوراسیا ، اعتماد بوهاری به زور برای سرکوب مخالفان و تصمیم تغییر نام SARS به SWAT نشان می دهد که رهبر عمق شکایت تظاهرکنندگان را کاملا درک نمی کند. وی به Vox News گفت که Buhari “ناامیدی یا زمینه را درک نمی کند.”

EndSARS توجه بین المللی را به رفتار دولت جلب کرد ، اتحادیه آفریقا (AU) و سازمان ملل متحد هر دو خشونت علیه تظاهرکنندگان را محکوم کردند.

رئیس اتحادیه اروپا سیریل رامافوسا گفت که اتحادیه قاره “به شدت نگران خشونتی است که رخ داده است” و وی “بازیگران سیاسی و اجتماعی را به رد استفاده از خشونت و رعایت حقوق بشر” فراخواند.

دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش خواستار “پایان خشونت و سو reportedاستفاده پلیس گزارش شده” شد.

نکته اساسی ، اعتراضات EndSARS قدرت جوانان نیجریه ای را نشان می دهد ، که به ویژه با توجه به وضعیت وخیم بازار کار ، در سال های اخیر به طور فزاینده ای ناراضی شده اند.

بیکاری در سه ماهه دوم سال 2020 معادل 21.7 میلیون نفر بوده است که جوانان 13.9 میلیون نفر یا 64 درصد از کل جمعیت را تشکیل می دهند. این اعتراضات بیانگر اعتقاد بسیاری از شهروندان جوان بود که در تصمیمات سیاسی نادیده گرفته می شوند.

اوبیانوجو ایلویانیا ، 25 ساله فارغ التحصیل علوم سیاسی ، به روزنامه فایننشال تایمز گفت: “ما خسته ایم ، بنابراین تصمیم گرفتیم که دیگر” دیگر ، “او از نحوه اداره نیجریه و شیوع” خسته شده است ” بی رحمی پلیس “ما دیگر به شما احترام نمی گذاریم. شما باید احترام ما را بدست آورید. “

حرکات جوانان همگرا می شوند.

پیش از این ، اعتراضات پراکنده جوانان ، از جمله تعداد فزاینده ای از تظاهرات در سال های اخیر توسط فمینیست های محکوم به آزار و اذیت و تجاوز ، وجود داشت.

بنظر می رسد EndSARS همگرایی شکایات مختلف جوانان را در یک حرکت منسجم مشخص می کند. به طور قابل توجهی ، مردان و زنان جوان گردهم آمده اند تا خشم خود را از SARS ابراز كنند و رهبران زن نقشی اساسی دارند.

رینو اودولا ، استراتژیست مارک که یکی از اعتراضات را در لاگوس ترتیب داده بود ، به کوارتز آفریقا گفت: “زنان بخشی جدایی ناپذیر از اعتراضات بودند و هستند.” “بدون آنها مدتها ادامه نمی یافت.”

ائتلاف فمینیستی ، گروهی متشکل از 14 زن از اشکال مختلف فعال و غیرسیاسی ، در مرکز بسیاری از هماهنگی ها و تأمین مالی EndSARS بود. این ائتلاف صندوقی تأسیس کرد که نزدیک به 400000 دلار آمریکا برای حمایت از معترضان جمع آوری کرد.

ائتلاف فمنیست پس از اعلام اینکه تهدیداتی از سوی افرادی که ادعا می کنند با نهادهای امنیتی دولتی هستند ، را پذیرفته است ، درخواست های اظهار نظر را رد کرده است.

در مورد آینده ، آنکو به Vox گفت که EndSARS می تواند قبل از انتخابات ریاست جمهوری بعدی نیجریه در سال 2023 ، به یک نیروی سیاسی تبدیل شود ، تغییر شکل روابط بین دولت و مردم آن ، و می تواند یک چالش سخت را برای یک سیاستمدار همسو با بوهاری ایجاد کند.